לחץ כאן ליצירת קשר


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


הדברה היא אותה הרחקת מזיקים, אם בהריגתם ואם בדחיקתם מן האזור ובצמצום השפעתם. מזיקים הם 'בעיני המתבונן' – כלומר בהתאם לצורך. עופות – בשדות חקלאיים או יונים בשטחים ציבוריים בערים, דגים – בבריכות דגים, צמחים – בגנים וגינות, יונקים- כגון עכברים וחולדות, חידקים ופטריות – כשלרוב אלו מכונים עיקור או חיטוי, ולא מוכנסים תחת אותה קורת גג של הדברה. במובן מסוים זו אותה מכבסת מלים שהפכה את הבקר לבשר, ואת התרנגולת לעוף: אותה גברת בשינוי אדרת, רק נוחה יותר לחבישה בהתאם להקשר בה היא נראית. ואחרונה חביבה - כמובן הדברה הנוגעת בחרקים. הדברת נמלים מ- שיש למטבח או שיש למטבחים, או הדברת תיקנים או מכרסמים מהארונות שתחת שיש למטבח או שיש למטבחים. יוצא שהמודברים בהדברה יכולים להיות כמעט מכל משפחה טקסונומית במדעי הטבע...
 
סוגי הדברה
 
מסורתית היו חומרי הדברה חומרים רעילים, אולם אלו - כפי שיודע כל בוגר חינוך יסודי בלימודי טבע – הם חלק ממארג ושרשרת המזון, ובסופו של יום חוזרים לפגוע בשרשרת כולה ובן האדם עצמו. אם בחדירתם לבעלי חיים מהם הוא ניזון- חלב, ביצים, בשר, ואם בחלחולם לאדמה וממנה ליבולים החקלאיים. מתוך הבנה זו החלו לפתח בשנים האחרונות הדברה ידידותית יותר המכונה בשם העל – הדברה ביולוגית, וזו כוללת שיטות הדברה אחרות, ידידותיות יותר ומזיקות פחות – לאדם ולסביבה. היא מבוססת על שיטות הדברה מחוכמות – כגון הדברה בעזרת הכנסת בעל חיים מתחרה לבעל החיים המזיק – מתחרה או טורף שלו, לחילופין שימוש בחומרים ידידותיים לא או פחות מזיקים, או שילוב של השניים.
 
דוגמא להדברה ביולוגית מוצלחת
 
אחת ההדברות המסוכנות ביותר לאדם ולסביבה היא ריסוס, ממטוס למשל או אמצעי ריסוס אחרים כגון טרקטורים או פיזור מאמצעים נישאים על גב אדם מרסס. אלו מרססים חומרים כימיים רעילים שנועדו למנוע גישת חרקים או פטריות לגידולים חקלאיים. לעומת שיטה פרימיטיבית ומרעילה זו, ניתן כדוגמא להתבונן בהדברה ביולוגית בהחדרת זנים: החדרת 'פרת משה רבנו', היא מושית השבע בשמה העברי הרשמי. מושית השבע היא מין אחד בלבד במשפחת, שימו לב – המושיתיים: ולא – מוש השור אינו חלק ממשפחה זו. המושיות המשוחררות בשדות אוכלות את כנימות, אותן כנימות המכרסמות ומזיקות לגידולים חקלאיים שונים.
 
 
תוכן המאמר הזה מוגן בזכויות יוצרים


מאמרים | קישורים | שת"פ