לחץ כאן ליצירת קשר


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


הדברה היא פעמים רבות משהו שאנחנו זקוקים לו מאוד, הן בחיי היום יום בביתנו או בבית העסק/ מקום העבודה, בשל התקפות מזיקים למיניהן ובמיוחד עונתיות, ובין אם אנחנו חקלאים המגדלים גידולים למאכל או לצרכים אחרים והיבול שלנו מותקף על ידי מזיקים שונים. המזיקים הללו אמנם אינם מסכנים את חיינו באופן מיידי אך הם גורמים לטרדה רבה, למשל על ידי זיהום וכילוי המזון ופגיעה אסתטית, טומנים בחובם סכנה של העברת מחלות או מהווים פגיעה ביבולים שמשמעותה פגיעה כלכלית.
הדברה אקולוגית מהי?
המאה העשרים סימנה שינוי גדול בתחומים רבים ובין היתר קפיצה טכנולוגית לצד פיתוח מודעות אקולוגית הן בקרב הקהל הרחב והן בקרב מובילי דעה וקובעי מדיניות. אם בעבר, שיטות הדברה מסורתיות עשו שימוש נרחב ברעלים, אשר אמנם קוטלים את המזיקים אך עלולים לפגוע בבעלי חיים ובצמחים בסביבתנו ובנו אנו, כמו גם פגיעה בטבע בשל תהליכי הייצור וההובלה שלהם, לאט לאט הלכו ופותחו שיטות הדברה שאינן עושות שימוש ברעלים ובכימיקלים מסוכנים. כמו כן, עלה הצורך בפיתוח שיטות הדברה חדשות שכן המזיקים החלו, עם הזמן, לפתח עמידות כנגד החומרים הללו, מה שגרם לפיתוח חומרים חדשים, רעילים יותר ומסוכנים יותר לסביבה כולה.
הדברה אקולוגית בשימוש ביתי
הדברה יכולה לשמש למעשה בכל תחום, בין אם בגידולים ובין אם בבתים ואפילו בבתים הדורשים טיפול יעיל וחזק במיוחד, כגון בתים של אל הסובלים מתסמונת אגרנות כפייתית. אז מהי אותה הדברה אקולוגית? הדברה אקולוגית, או ירוקה, הינה שם כולל לתהליכים שונים אשר מביאים להדברת מזיקים ללא שימוש בכימיקלים. בין היתר, מניעה נכללת בדרכים אלו. יש לשמור על ניקיון בבית או במקום העבודה, לאטום היטב מיכלי מזון, לסלק כל מפגע סביבתי דוגמת מים עומדים או אשפה גלויה.
כמו כן, הדברה אקולוגית כוללת גם שימוש בזני צמחים מהונדסים גנטית אשר הונדסו כך שיש להם עמידות כלשהי כנגד מזיקים. כמו כן, שיטות הרחקה שונות כגון רשתות, מתקני מניעת נחיתת יונים ומלכודות מהוות אף הן שיטות הדברה אקולוגיות. לבסוף, שימוש בחומרי הדברה מתפרקים המאבדים מרעילותם מהר והדברה ביולוגית של שימוש במינים מתחרים למזיקים מהווים אף הם שיטות הדברה ירוקה.


מאמרים | קישורים | שת"פ