לחץ כאן ליצירת קשר


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


הדברה היא פעולה הנועדה להרחיק, לצמצם או להרוג מזיקים שונים. רבים חושבים כי ההדברה מכוונת רק לחרקים, אך סברה זו רחוקה מן האמת, כאשר הדברה חלה אף על צמחים, פטריות, חיידקים, עופות, דגים ואף יונקים. חומרי ההדברה הם ברובם רעלים ולכן כל נושא ההדברה אינו סימפטי במיוחד. עם זאת, לעיתים אין מנוס וחייבים להשתמש באותם חומרים, למען השגת מטרות רצויות. הבעיה המרכזית עם אותם רעלים, מעבר לעובדה שהם פוגעים במושא הלא מיועד, היא שהם נשארים על פני האדמה זמן רב ולוקח להם לעיתים שנים רבות להיעלם מהשטח. אולם, כאמור, לעיתים פשוט אין מנוס. זאת ועוד, עם השנים נוצרים חומרי הדברה ידידותיים יותר ויותר למשתמש ולסביבה והצעקה האחרונה בתחום ההדברה היא "הדברה ביולוגית", כלומר, שימוש במינים ביולוגיים שונים להדברה טבעית של מינים ביולוגיים מזיקים. בעצם- שרשרת מזון מנווטת.
מה מדבירים?
כל דבר אשר מהווה מפגע ומטרד. ההדברה הבנאלית חלה כמובן על חרקים ביתיים, כתיקנים, נמלים ועוד. אותם חרקים לא באמת מהווים מפגע תברואתי (אלא אם מדובר במסות בלתי סבירות בעליל), אך מדבירים אותם עקב הגועל שהם מייצגים. הדברה תעשייתית היא הדברת פטריות וחיידקים אשר יכולים לחסל גידולים חקלאיים רבים ולפגום קשות בפרנסת החקלאי. פה כבר מדובר בהדברה הכרחית, אין מנוס מלעשות כן. (הדברה  זו, בדרך כלל, מתבצעת דרך ריסוס ממטוסים או מטרקטורים). לעיתים, יש לבצע הדברה בעופות, ציפורים אשר מסתובבות בערים ועלולות להעביר מחלות לא נעימות, כך גם הדבר לגבי יונקים שונים: עכברים, חולדות ולעיתים גם כלבים, שועלים, תנים, אשר חולים בכלבת ויש לטפל בהם מייד.
תוצאות ההדברה
חשוב לציין כי ההדברה בעיקרה נועדה להקל על חיי היומיום אך תופעות הלוואי שלה ניכרות במגוון ענפים, כגון בתחומי הירקות והפירות. פירות וירקות אשר נפגעו מההדברה, פגיעה לא מכוונת, לא יהיו טעימים וטובים כפירות אורגניים. לכן, היום, אנשים מעדיפים לשלם הרבה יותר כסף על פירות אורגנים, העיקר שיהיו נקיים. עם זאת, יש לזכור כי להדברה תוצאות חיוביות סך הכול והיא תורמת רבות. לעיתים אין ברירה מלהשתמש בה. גם לאחר פינוי ירושות,לדוגמא, כאשר פונו מוצרים רבים, יש להדביר, ליתר ביטחון ולמען ניקיון הבית.  


מאמרים | קישורים | שת"פ