לחץ כאן ליצירת קשר


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


מגרפה הינה אחד מכלי העבודה המשמשים כל עובד במסגרת ענף החקלאות. השימושים המרכזיים של המגרפה הינם, עיבוד האדמה, ניקוי חציר, עלים, דשא מן הקרקע ועוד מיני עשבים שוטים. הכלי עצמו מורכב ברובו מידית אחיזה ארוכה במיוחד כאשר באזור העליון ביותר נמצא הלהב המכיל מספר שיניים, להב זה הוא שאחראי על פעולת הגריפה והאיסוף של הצמחים מן הקרקע. להבדיל מהמגרפה הישנה אשר הייתה כרוכה בפעילות מאומצת, המגרפה המודרנית מאפשרת שימוש נוח וקל תודות למשקלה המצומצם שהתקבל בשל שינוי בחומרי הגלם מהם היא נבנתה.
חומרי גלם, תכנון ובנייה של המגרפה
המגרפה הישנה בדרך כלל הייתה מיוצרת מחומרי עץ או ברזל, אולם במרוצת השנים עקב שיקולי נוחיות ועוד, הפך חומר הגלם המרכזי של המגרפה מעץ וברזל לפלסטיק, במבוק ולעתים גם פלדה. חומרי גלם הינם מצטיינים במשקל קל יחסית ועל כן מתאימים בצורה נהדרת לבנייה של המגרפה. ישנם כיום מגוון רחב של מגרפות כאשר השינויים ביניהן באים לידי ביטוי בעיקר במשקל שלהן, בחומרי הגלם שלהן, כמות השיניים המצויות על הלהב ולבסוף האורך של המרווחים המצויים בין כל שן ושן. 
סוגים שונים של מגרפות
במסגרת ההיצע של המגרפות המיועדות עבור צרכי משק בית ניתן להבחין בשלושה סוגים מרכזיים. הסוג הראשון הוא הסוג של המגרפה הקלה אשר מכילה כמות מכובדת של שיניים, מצטיינת ברמה גבוהה של גמישות ויכולה להתאים במיוחד לעבודה בתנאי שטח חלקים כמו למשל עבודה לצד אדמה רכה. המרווחים המצויים בין השיניים בלהב שלה הם יחסית קטנים, כאשר כל השיניים שלה מתאפיינות באריכות ויוצאות מהקצה של המוט מנקודת הציר.
הסוג השני הוא המגרפה הכבדה אשר מתאפיינת בכמות מצומצמת של שיניים בלהב, מכילה מוט אחיזה קשיח וחזק במיוחד אשר מיועד בעיקרו לעבודה בתנאי שטח קצת יותר קשוחים כמו למשל אדמה יבשה, עבודה בסביבה כזו נדרשת למגרפה יציבה וחזקה מהסוג הזה. בין השיניים ישנם מרווחים גדולים כאשר השיניים עצמם קצרות ויוצאות על גבי ציר אשר מחובר בצדדיו לקצה המוט. הסוג האחרון הוא מגרפה דו צדדית אשר מתאפיינת בשיניים חזקות וקצרות שיוצאות משני הכיוונים של הציר.
 
 


מאמרים | קישורים | שת"פ