לחץ כאן ליצירת קשר


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


ירקות אורגניים

גידול חקלאות אורגנית הוא בהגדרתו חקלאות המתבססת על אמצעים מסורתיים, תוך שימת דגש על צמצום עד העלמת גורמים סינטתיים כגון כימיקלים או גידול ירקות מהונדסים גנטית. השימוש בירקות אורגניים הולך ועולה במרוצת השנים האחרונות, ככל שעולה יותר ויותר המודעות לתזונה בריאה ונטולת תוספות תעשייתיות.

מה זה ירקות אורגניים?
עם חלוף השנים, גברה המודעות המערבית לקשר הישיר בין המזון אותו אנו צורכים לבין השפעותיו על בריאותנו ואיכות חיינו. שיטת גידול הירקות הנהוגה במרבית העולם המתועש כיום נוקטת שימוש בריסוס כימי, כימיקלים להפריית האדמה, והורמונים להאצת הגדילה של היבולים. ירקות אורגניים מגודלת באופן מסורתי, ללא שימוש באמצעים מלאכותיים לשינוי תפוקת המשק. עקרון הגידול האורגני הוא שיתוף פעולה עם המעגלים הטבעיים של האדמה, במקום ניצולה והשחתה.

האם ירקות אורגניים בריאים יותר?
כן. יתרון משמעותי לחקלאות האורגנית הוא בהיותה נטולת הורמונים וכימיקלים, לעומת חקלאות קונבנציונלית. חומרי הריסוס, בהם עושים שימוש להדברת מזיקים, חודרים לתוך הירק ונטמעים עמוק בתוכו, כך ששטיפת הירק לפני האכילה נעשית כמעט ולא יעילה. גידול הורמונלי מאיץ את התפתחות הירק, אך מונע ממנו להבשיל כיאות ולפתח את כמות הויטמינים הנחוצה לתפריט התקין היום יומי שלנו. בנוסף, ואולי החשוב ביותר, שימוש בהורמונים לגידול ירקות הוא הרסני עבור ילדים מתפתחים, שכל מערכותיהם רגישות הרבה יותר לשינויים הורמונליים בגופם.

ירקות אורגניים אקולוגיים יותר
בנוסף להיותם בריאים יותר לנו, גידול ירקות אורגניים טוב הרבה יותר לסביבה. המדיניות מאחורי גידולים חקלאיים אורגניים היא שמירה על פוריות הקרקע לגידול ממושך לאורך זמן, דבר אשר לא מתאפשר באמצעים קונבנציונליים אשר לעיתם מרעילים את האדמה בה הם מרססים. בנוסף, גידול אורגני מקפיד לשמור על מעגלי חיים אקולוגיים כסדרם בצורתם הטבעית ביותר, ובכך מקשיב לטבע במקום לפגוע בו.

ירקות אורגניים טעימים יותר
האמונה הרווחת בקרב מרביתינו היא בכך שירקות אורגניים אינם טעימים כמו אחיהם המהונדסים. אולם, ההיפך הוא הנכון. כאשר אנו צורכים ירקות שאינם אורגניים, אנו צורכים חומרים משמרים, מחזקי טעם, מייצבים כימיים, חומרי הדברה והורמונים. למעשה, אנחנו בקושי מרגישים בטעמו הטבעי של הירק. כיום, רבים הגידולים החקלאיים האורגנים שמוכיחים כי שמירה על איכות הירק וערכיו הבריאותיים, יכול לבוא יד ביד עם שמירה על טעמו הטבעי – הטעם ישר מאמא אדמה.

©


מאמרים | קישורים | שת"פ