לחץ כאן ליצירת קשר


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


טרמיטים הינם חרקים מזיקים הנטפלים לעצים ולמוצרי עץ מכל סוג , כגון פרקטים, דקים, רהיטים, ניירות וקרטונים.  חרקים אלו יכולים להסב נזק רציני לבית ולתכולתו, וכמעט בלתי אפשרי להיפטר מהם באופן עצמאי. לכן, בעת הופעתם חשוב לקבל סיוע מטעם מדביר מקצועי שהינו בעל הבנה וניסיון בהדברתם, וכן לנקוט במספר פעולות אשר ימנעו את הופעתם החוזרת.
 
מהם טרמיטים
 
טרמיטים הינם חרקים קטנים שאורכם נע בין שלושה לעשרה מילימטרים, בעלי גוון חיוור הנע בין לבן, צהוב לחום בהיר, ובשל הדמיון החזותי לנמלים מכונים גם נמלים לבנות. בדומה לנמלים הטרמיטים הינם חרקים חברתיים, ניזונים מעץ ומעדיפים מקומות טחובים ולחים, בהם מוקמים קינים העשויים לכלול מאות אלפים ואף מיליוני פריטים. בישראל יש כעשרה מיני טרמיטים, רובם מסוג טרמיטי הקרקע האחראיים למרבית הנזק שנגרמים לעצים ומוצריהם. הטרמיטים  בארץ נפוצים בעיקר בשפלה ובדרום, אם כי בעשורים האחרונים מתפשטים גם לאזורים צפוניים יותר. בדומה לקיני הנמלים, הקינים של טרמיטי קרקע הינם ארוכים ומפותלים, וכוללים רשת מסועפת של מחילות תת קרקעיות שיכולות להגיע לעומק של מספר מטרים מתחת לפני האדמה. מסיבה זו, טיפול נקודתי איננו יעיל נגדם.
 
שיטות להדברת טרמיטים
 
בשוק ההדברה המקצועי נפוצות מספר שיטות להדברת טרמיטים, כאשר כל שיטה מתאימה למצב שונה:
 
  • תחנות ניטור- משתמשות בפיתיונות המושכים את הטרמיטים ומאפשרות לזהות אותם ואת מיקום קיניהם. לאחר מכן מוסיפים רעל אל פיתיונות המועברים על ידי הטרמיטים למושבה, ואשר הורגים כל טרמיט שמעכל אותם. יש לציין כי הדברה זו נועדה לצמצם את היקף פעילות המזיקים, ולרוב משולבת עם פעולות הדברה נוספות.
  • הדברה אקולוגית- משמשת לטיפול נקודתי וליצירת מעטפת הגנה סביב הבית הנגוע, באמצעות קידוחים והזרקת חומר הדברה לתוכם. אלו הם חומרים יעילים בעלי אחוזי רעילות וסכנה נמוכים לאדם ולסביבה, אשר פוגעים במערכת העצבית של החרק. 
  • איוד בגז – בשיטה זו נעשה שימוש בגז מסוג פוספין או מתיל ברומיד, שנועד לטיפול בריהוט עץ שניזוק מטרמיטים. הפעולה דורשת רישיון מיוחד וכוללת איטום הרמטי של הרהיט הנגוע, והחדרת הגז לתוך החלל האטום. יש לציין כי חשוב לבצעה כשהבית ריק  מאדם, ולאוורר את החדר היטב לאחריה.
  • זרחן אורגני – זהו חומר הדברה נקודתי הדורש רישיון הדברה לטרמיטים. בעבר היה הזרחן האורגני נפוץ מאוד ויעיל בהשמדת טרמיטים, אך גם הסב נזק אקולוגי וסביבתי חמור. בשיטה זו נקדחים חורים במשקופים ובמקומות נגועים בעומק של כחמישים סנטימטרים, ולתוכם מחדירים את החומר.
  • עישון - טיפול באמצעות עשן מספק מענה חלקי לבעיה, ונפוץ במקרים בהם קשה לחדור לקן הטרמיטים עצמו.
 
טיפולי הדברה מונעת
 
באזור מועד לפגיעת טרמיטים מומלץ לנקוט בפעולות מניעה, הכוללות בין היתר שימוש בעץ שעבר טיפול מיוחד נגד טרמיטים, הרחקת צמחייה מאזור הבית, פיזור חצץ סביבו ומניעת רטיבות או מים בסמוך לו. בנוסף, יש לאטום סדקים וחרכים סביב הבית ובתוכו, לפעול לפתיחת חסימות בפתחי אוורור, ולדאוג לסילוק פסולות עץ מאזור הבית. כמו כן, בעת בניית בית חדש מומלץ לבצע הדברה סביב היסודות.
 
מידע נוסף אודות טיפול בהדברת טרמיטים ניתן למצוא באתר הבא:
http://www.agr-non.co.il/index.asp?module=category&item_id=4


מאמרים | קישורים | שת"פ