לחץ כאן ליצירת קשר


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


מהי הדברה ירוקה ומהם היתרונות שלה?

הדברה ירוקה היא שיטה להרחקת מזיקים תוך מזעור ההשפעה השלילית של חומרי ההדברה על המערכת האקולוגית. הדברה מן הסוג הזה עולה בקנה אחד עם האינטרס לשמור על איכות הסביבה בטווח הקצר והארוך. זו הדברה יעילה עבור בתים פרטיים, משרדים, עסקים וגם שטחים ציבוריים וחקלאיים.
על מנת לבצע הדברה ירוקה בישראל יש צורך בתעודה המעידה על סיום בהצלחה של קורס הנמשך כשנה ומפוקח על ידי משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה. בין היתר כוללת ההכשרה של המדבירים היכרות עם נושאים כגון ביולוגיה, טוקסיקולוגיה וזאולוגיה. עם סיום הקורס נדרשים התלמידים לעבור מבחני הסמכה. ההיתר הבסיסי להדברה ירוקה כולל הדברת חרקים ומכרסמים, בעוד בשלבים מאוחרים יותר ניתן לגשת לקורס נוסף המסמיך את המדביר להתמחות באיוד. התמחות זו מאפשרת שימוש בגז לצרכי הדברה והיא מלווה בלמידה ושינון של נושאים חדשים, הוראות בטיחות, הגבלות ותקנות רגולטוריות.

מודל ההדברה של המשרד להגנת הסביבה

המשרד להגנת הסביבה קובע את המודל על פיו ניתן ומותר לבצע הדברה ירוקה. על פי השיטה הזו, ההדברה כטיפול מנע. את ההדברה יש לערוך רק לצורך התמודדות עם בעיה קיימת שעלולה לנבוע מנוכחות מזיקים, חרקים וכן הלאה. שנית, על פי המשרד להגנת הסביבה יש לנסות לפתור את מוקד הבעיה ולא את התסמינים. זהו עיקרון בולט ומנחה של שיטת הדברה ירוקה עם יתרונות וחסרונות מגוונים. היתרון הוא שכך ניתן למנוע את הבעיה לצמיתות, אך החיסרון הוא שיש צורך במדבירים ספציפיים המסוגלים לזהות את מקור הבעיה, לאתר תופעות לוואי ולהתמודד עם נסיבות קיימות ובלתי צפויות.
שלישית, לפי השיטה של המשרד להגנת הסביבה רצוי לעשות ניסיון לפתור את בעיית המזיקים באמצעות תכשיר הדברה ייעודי. הוראה זו מחליפה את שיטות ההדברה המסורתיות בהן נהגו המדבירים להשתמש בתכשירים הקוטלים מינים שונים של חרקים ופרוקי רגליים. כאן היתרון הוא ביצוע הדברה מדויקת ואפקטיבית ללא פגיעה במרקם העדין ובאיזון מיני החרקים ובעלי החיים בטבע. לבסוף, שיטת ההדברה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה מחייבת שימוש בתכשירים בעלי רעילות נמוכה הן עבור יונקים ובני אדם, והן עבור הסביבה. תכשירים אלו מתפרקים באופן מהיר ולכן אינם מסכנים חיות מחמד ביתיות, ילדים ותינוקות.

המאפיינים של הדברה ירוקה

יש מספר מאפיינים המזוהים מבחינה פרקטית עם השיטה של הדברה ירוקה. הדברה זו מבוססת על חומרים אורגניים בלבד ולכן אין צורך לעזוב את הבית או המשרד לאחר הריסוס. המדביר מרסס בעצמו ללא מסיכה וכך מעלה את האפשרות של זיהוי מוקדי חרקים. בהדברה ירוקה ואקולוגית משתמשים רק בחומרים שאינם מזיקים לסביבה, אך לא מוותרים על יעילות הרחקת המזיקים: ביצועי ההדברה מרשימים בהשוואה לשיטות הדברה אחרות ולכן השיטה האקולוגית זוכה להצלחה בישראל ובמקומות נוספים בעולם.
לסיכום, ישנם קריטריונים ברורים הקובעים מהי הדברה ירוקה וזאת במטרה למנוע שימוש מטעה במושג. הקריטריונים תקפים לגבי ציבור המדבירים, עבור הצרכנים ועבור החברות המייצרות או מייבאות תכשירי הדברה לישראל. על המשתמש לפעול לפי ההנחיות המופיעות על המוצר ולהתייעץ עם איש מקצוע בכל מקרה של התלבטות לגבי יישום הדברה ירוקה. 


מאמרים | קישורים | שת"פ