לחץ כאן ליצירת קשר


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


כיום כל בניין רב קומות המכיל חמש קומות ומעלה מחזיק ברשותו מאגר מים. מאגרים אלו נועדו לספק לדיירי המבנה אספקה סדירה ושוטפת של מים המיועדים לא רק לשתייה אלא גם לפעולות שגרתיות אחרות כמו למשל שטיפת כלים, רחצה, צחצוח שיניים ועוד. לפי תקנות של מכון התקנים והנחיות של משרד הבריאות כיום תחזוקת מאגרי מים דרך ניקוי וחיטוי יסודי, מחויבת להתבצע אחת לשנה. היעדר טיפול ושמירה על המים שבמאגר יכול לגרום לתחלואה רצינית ולהסב נזקים בריאותיים לדיירי הבניין.
מהם שלבי העבודה בתהליך הניקוי והחיטוי של מאגרי מים?
בשלב הראשון יש לסגור את ברזי הובלת המים למיכל דרך הרשות העירונית ולפתוח את ברז היציאה של המים אל המרזבים. חברות המתמחות בתחזוקה של מאגרי מים לעתים יעשו שימוש במשאבה חשמלית במטרה לשאוב את המים למרזב הקרוב. השימוש במשאבה יכול לזרז את התהליך. בשלב השני יש לבצע בדיקת תקינות מקיפה למז"ח, כלומר ל- מונע זרימה חוזרת, המצוי לרוב על הצינור הראשי בקומה הראשונה. במקרים אלו התפקיד של המז"ח הוא למנוע את חזרתם של המים למערכת העירונית במידה וחלה ירידה בלחץ המים העירוני.
תחזוקת מאגרי מים- ניקוי המיכל
לאחר מכן יש לבצע בדיקת תקינות למכסה של מאגר המים הכוללת חשיפה וגילוי של חורים ופתחים. במידה ונמצאו חורים או פתחים יש לדאוג לפעולות איטום יסודיות או להחליף את מכסה המאגר לחלוטין. לאחר שכל הפעולות הנ"ל בוצעו כראוי ניתן לגשת לפעולות הניקוי על ידי שימוש בחומרים העומדים בתקן 5438. ניקוי המאגר יתחיל עם ניקוי קירותיו באמצעות שימוש במברשת בעלת זיפים קשים וסודיום היפוכלוריט. השלב האחרון במסגרת פעולות הניקוי והחיטוי יהיה כרוך במילויו של המיכל מדש ובדיקה של המצופים לרבות הפיזי והחשמלי.
בדיקת תקינות המצופים
המצוף הפיזי והחשמלי במיכל המים מיועדים עבור פתיחה וסגירה של זרימת המים שמגיעה דרך צינור המים העירוני ומן הבריכה התחתונה. מצופים שאינם תקינים יכולים לשבש את פעולת העצירה של זרימת המים, כאשר יתכן מצב שבו הזרימה עצמה כלל לא תיפסק, מה שיוביל להיעדר מוחלט של בריחת המים מן המאגר החוצה.
 
 


מאמרים | קישורים | שת"פ