לחץ כאן ליצירת קשר


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


הדברה אקולוגית מושתת על שימוש בחומרים טבעיים, ירוקים. אבל מה הם אותם חומרים? ממה בדיוק הם מורכבים? מה גורם להם להיות יעילים כל כך?   

חומרים פעילים

הדברה אקולוגית, כמו תחומים רבים אחרים, ניתנת למידה של פרשנות אישית. לדוגמא- ישנם כאלה שמתייחסים לשימוש בפירתרואידים כימיים (במקור מבוססים על תמצית צמח החרצית) כרעה יחסית וחולפת, שבשימוש ממוקד ומבוקר (ומאחר והחומרים הכימיים ברמת ריכוז נמוך, זה יגרום לחומר להתנדף במהירות מבלי להשאיר עקבות) ובשילוב עם חומרים טבעיים אין ממנו מנוס לתוצאה רצויה לטווח ארוך. ומנגד, ישנם אלה המאמינים שהמושג הדברה אקולוגית היא הדברה אורגנית, נקייה לחלוטין מכל חומר כימי ומבוססת אך ורק על חומרים טבעיים.

חומרים טבעיים

בהדברה אורגנית משתמשים, לדוגמא, בחומר אקטיבי המופק מקליפות תפוזים (D-limonene), איתו ניתן להדביר תיקנים, נמלים, פרעושים ועוד. חרקים שונים ניתן ללכוד גם בעזרת מלכודת המכילה פרומון, אותו הורמון שמפיץ ריח זכרי או נקבי בהתאמה. לכל חרק הפרומונים הספציפיים שיגרמו לו להכנס אל תוך המלכודת.

יעילות החומר

שימוש בחומרים טבעיים להדברה ולהרחקת מזיקים מחזירים אותנו לא פעם לתרופות סבתא. והרי פעם החיבור אל הסביבה, אל הטבע העוטף אותנו גם בלב העיר הסואנת, הוביל לפתרונות מעשיים מכל הבא ליד, מתוך התבוננות, מתוך הבנת החיים סביב ולא רק הסתכלות החוצה דרך חלונות הג'יפ הדוהר לו לדרכו בסופי השבוע. כל סבתא תגיד לכם שנגד חרקים, בעיקר בתוך הארונות ובשקיות מזון, כמו אורז לדוגמא, הכי טוב להשתמש בעלי דפנה. בעצם, הכי טוב לשמור מזון בתוך כלים סגורים ואטומים היטב ולא לשמור על מזון מעבר לתאריך התפוגה שלו, אבל שני עלי דפנה יעשו את העבודה בכל מיקרה. לא לשכוח להחליף אותם מדי פעם. אם הבעיה היא נמלים, קינמון או ציפורן יעשו את העבודה. לא לשכוח לנגב היטב פירורים ושאריות מזון שיפתו אותם לשוב.

רעיונות נוספים

חולדות למשל, סולדות מריח מנטה חריף ועל פי השיטה הטבעית, זה בדיוק מה שנידרש כדי להרחיק אותה מבלי לפגוע בה, טיפטוף של תמצית מנטה במקומות אסטרטגיים תעשה את העבודה.


מאמרים | קישורים | שת"פ