לחץ כאן ליצירת קשר


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


שיטות הדברה טבעית כוללות מגוון רחב של אמצעי הדברה, טבעיים כמובן. בין היתר נעשה שימוש בחומרים שונים וטבעיים ובחיות שתפקידן הטבעי הוא לחסל את המזיקים המסויימים, עבורם משתמשים באותן חיות. הדברה טבעית היא למעשה גם דרך לשמור על איכות הסביבה והאיזון הטבעי הקיים בעולם וגם דרך להפחית את הסכנה הבריאותית לבני האדם על ידי צימצום החשיפה לחומרי הדברה כימיים רעילים. ישנן שיטות רבות להדברה זו וכאן נעסוק בשתיים עיקריות, הדברה באמצעות חומרים טבעיים והדברה באמצעות בעלי חיים. חשוב לציין שהדברה טבעית בתור שיטה מקובלת ואף בתור סטנדרט, תופסת תאוצה ברחבי העולם בכלל ובישראל בפרט , כמו אתרי השוואת מחירים ,  ויש לברך על השינוי החיובי הזה, ששומר על איכות הסביבה ועל בריאותנו, אך לא מתפשר על איכות הפירות, הירקות – ושאר הגידולים החקלאיים.

שיטת הדברה טבעית באמצעות חומרים טבעיים

ישנם חומרים טבעיים רבים אשר במהותם, או לאחר ריכוז או עיבוד מסויים, משמשים כקוטלי או דוחי מזיקים מצויינים. כאשר מדובר בהדברת נמלים, למשל, ישנם גרגירים העשויים מחומרים טבעיים ולא מזיקים לאף בעל חיים שאינו מזיק, כולל בני אדם. כאשר הנמלים נתקלות בגרגירים האלו, הן לוקחות אותם יחד איתן אל תוך קן הנמלים ועל ידי כך משמידות את המושבה כולה. מי יציל את מושבת הנמלים? על גרגיר אי אפשר לסמוך. ישנן טיפות ג'ל טבעי שמרחיקות וקוטלות חרקים גם כן, ובהן ניתן להשתמש לא רק בשדות חקלאיים אלא גם בבתים ובגינות פרטיות. הדברה טבעית מבצעת את אותן פעולות של הדברה כימית, ללא הנזקים הנלווים שאין בהם צורך.

שיטת הדברה טבעית באמצעות בעלי חיים

כולנו מכירים את הסיפורים שצצים מדי פעם, על הדברה טבעית בשדות שסובלים מנזקי חולדות ועכברים. בשדות אלו החליטו להקים קינים עבור תנשמות, שכידוע צדות בלילה ואוהבות במיוחד עכברים. עכברים גם הם – חיה לילית. ולכן השילוב הזה מנצח. התנשמות צדות ואוכלות את העכברים המזיקים בשדות ועל ידי כך שומרות על כל הגדל שם מבלי לגרום שום נזק ומבלי ליצור שום חשיפה של הצרכנים לחומרי הדברה כימיים. וכידוע בשביל להרוג עכבר, צריך יותר מסתם ריסוס קל.


מאמרים | קישורים | שת"פ