לחץ כאן ליצירת קשר


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


תחום הדברה מתמקד בעיקר בהתמודדות עם חרקים, הרחקה, צמצום או הריגתם. הבעייה בשיטה הקונבנציאונלית היא בשימוש ברעלים לשם כך, שפוגעים על הדרך בחי ובצומח באופן כללי. בשנים האחרונות, עם הרחבת המודעות לאיכות הסביבה ושימוש בחומרים ירוקים החלו להתפתח שיטות הדברה טבעיות, אקולוגיות, אורגניות וביולוגיות (כמו גידול בעל חיים הניזון מחרק מטריד מסויים באותה הסביבה, כך שהחרק יפסיק להתרבות, לדוגמא- שממית שאינה מזיקה וניזונה מיתושים) , המתבססות על צמצום גמור בשימוש בחומרים כימיים. בהדברה מסוג זה משתמשים במקומות רבים ובמיוחד במקומות ציבוריים כמו מלונות באילת או מלונות בירושלים

שיטות אקולוגיות

הדברה בשיטות אקולוגיות היא שימוש בצמחים לשם הפקת חומרים מרתיעים, לכל חרק סוג הצמח הספציפי שלו, שאינו מזיק לאחרים ואינו פוגע במערכת האקולוגית. הקו המנחה הוא לא להגיע למצב של התרבות חרקים בלא שליטה אלא לדאוג לאיטום של סדקים בקירות ובגג, להתקין רשתות בחלונות ובמיקרה של קומת קרקע גם על הדלתות, להתקין רשת ברזל עגולה על פתחי הניקוז של הכיור והמקלחת, לשמור על תנאי נקיון מקסימליים של הארונות והפינות השונות, של בעלי החיים הגרים בבית ואריזת מוצרים שך שלא ימשכו מזיקים. אלה ימנעו מראש את הימצאותם של החרקים בסביבה הביתית. ברגע שרואים חרק יש לפעול מיידית כדי למנוע את התרבותם הזריזה.

שיטות אורגניות

חומרים אורגניים הם חומרים המתפרקים במהירות ולכן פחות רעילים. אין צורך לפנות את הבית לשעות ארוכות או לאוורר אותו זמן רב אחר כך. מלכודות, תרסיסים ואבקות בעלי פעילות ממוקדת. לדוגמא – שימוש בחומר אקטיבי המופק מקליפות תפוזים נגד תיקנים, נמלים ועוד. מלכודת המכילה הורמון פרומון יגרמו למזיקים להכנס אל תוך המלכודת, שתיפתח חזרה לשיחרור השבוי הרחק ממקום יישוב. חולדות למשל, סולדות מריח מנטה ולכן שימוש בתמצית מנטה במקומות שונים תבטיח את היעלמותה מהשטח.

שיטות אלקטרוניות

השיטה האלקטרונית אינה משתמשת בחומרים רעילים כלל ולכן נחשבת לירוקה ביותר. שיטה זו נשענת על גלי קול בתדר גבוה שאינו נקלט על ידי אוזן אנושית, למשל, שנועדו לגרום למכרסמים מצוקה פיזית שתגרום להם לפנות את האזור  ואפילו עטלפים. כל שצריך הוא להתקין רמקולים באזור הנגוע.
 
 


מאמרים | קישורים | שת"פ