לחץ כאן ליצירת קשר


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


"פירתרום" מתייחס למספר צמחים מ"העולם הישן" מהסוג tanacetum coccineum, אשר מגודלים לצרכי נוי בשל תפרחתם המרשימה דמוית החרצית (כריזנטמה). זהו גם שם של קוטל מזיקים טבעי אשר מופק ממיצוי הפרחים היבשים. חומר זה משמש מזה מאות שנים כמשמיד חרקים במזרח התיכון. חומר זה משמש מזה מאות שנים כמשמיד חרקים במזרח התיכון. פירתרינים, המופקים מפרחי הכריזנטמה (חרצית), נחשבים לאחד מחומרי ההדברה הטבעיים והבטוחים ביותר בעולם לשימוש ביתי וחקלאי.

חברות הדברה ירוקות רבות בישראל ובעולם משתמשות בפריתרינים, בהדברה אקולוגית-כיצד פועלים הפיריתרינים?

בעיקרון, החומרים מתפקדים כ"רעל מגע", המשפיע על מערכת העצבים המרכזית של כל החרקים המעופפים והזוחלים. החומר חוסם צמתים עצביים כך שהתגובה העצבית של החרקים משותקת והם מתים. בריכוזים נמוכים החומר משפיע על התנהגות החרקים באופן המכונה "תגובת הימנעות", אשר גורמת לחרק להימלט ממקור החומר.

באופן מעניין, החומר מעכב את ההתנהגות ה"נורמלית" של נקבת החרק המזיק, הכוללת עקיצה, ובכך מונעת מהם להשיג "ארוחת דם חם".

בריכוזים גבוהים מעט יותר, הפיריתרין גורם למזיקים לשנות/להחליף את דפוסי ההתנהגות הרגילים שלהם. הם יוצאים/נוטשים מ/את מקומות המסתור שלהם אל שטחים פתוחים ונחשפים לכמויות גדולות יותר של החומר הפעיל, אשר מהר מאוד מפיל אותם מהאוויר ומחסל/משמיד/קוטל אותם. הפיריתרינים רעילים מאוד לדגים ולדו-חיים מאחר והחומר הפעיל שבהם משפיע על חיישני/קולטני תנועה על גבי העור שלהם וגם משבש את אברי שיווי המשקל שלהם.

הסיבות העיקריות לשימוש בהדברה על בסיס משפחת הפריתרינים  ולא בחומרי הדברה אחרים:

  1. פיריתרין הוא "רעל מגע", התוקף את מערכת העצבים של החרק באופן מיידי וגורם להימומו של החרק ואח"כ למותו.
  2. אין חומר הדברה אחר שהוכח בטווח זמן ארוך כבטוח לבני אדם ובעלי דם חם אחרים. זהו אחד מהחומרים הזמינים שהם הכי פחות רעילים לשימוש ביתי ואשר מתפרקים במהירות וללא נזק אם נבלעים בטעות.
  3. מבנה החומר הפעיל הינו כה מורכב, כך שהחרקים אינם יכולים לפתח כנגדו תנגודת יעילה.
  4. מאחר והפיריתרינים ם הוא משפחה של חומרים פעילים, יעילותו רחבה כנגד מגוון רחב של מזיקים בבית ובגינה. תיקנים, נמלים, פרעושים, כיני יונים ועוד.
  5. הפיריתרין מתפרק ללא גרימת נזק בנוכחות האוויר ואור השמש, ולכן הסיכון שימוש בו קטן מאד עד אפסי לעומת משפחות אחרות של חומרי הדברה.
  6. החומר הינו דוחה חרקים יעיל מאוד, אשר בשילוב עם רעילותו הנמוכה ליונקים, עדיף לשימוש ביישומים רגישים כמו מחסני מזון ותבואה, הגנה אישית על הגוף ועוד.
  7. השימוש בתרסיס עם פריתרינים יעיל מאוד במקומות המסתור של המזיקים באופן דומה להצפת האיזורים הנגועים ובכך מחייב את החרקים לצאת ממחבואם ולהיחשף למנות נוספות של החומר.

  מאמרים | קישורים | שת"פ