לחץ כאן ליצירת קשר


להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


בשל המגמה הגוברת להימנע משימוש במשאבי טבע מתכלים, וכן משימוש בחומרים המזיקים לאיכות הסביבה החלו להופיע במוסדות לימוד כאלו ואחרים דוגמת אוניברסיטאות או מכללות מקצועות לימוד המתמקדים בהעלאת המודעות ביחס לשימור איכות הסביבה. מכללות בתל אביב בירושלים ובצפון כוללות מסלול לימודים לתואר ראשון במדעי הסביבה, אקולוגיה וביוטכנולוגיה כחלק מהמאמץ הבלתי פוסק לשפר ולשמר את איכות הסביבה.

פיתוחים טכנולוגיים ירוקים בענף החקלאות

כיום ניתן לראות מגמה של שינוי תפיסתי המאופיינת בהתחשבות הולכת וגוברת באיכות הסביבה בכל הנוגע לענף החקלאות בכלל ובפרט לנושא של הדברה. המונח הדברה ירוקה מתייחס לכל מיני שיטות להרחקת מזיקים משטחים חקלאיים אשר נמנעות משימוש ברעלים או בחומרים כימיים. הרחקת המזיקים נעשית או על ידי מערכות אלקטרוניות וחומרים מרחיקים, או באמצעות הנחה של פיתיונות טבעיים עשויים מצמחים.

הדברה ירוקה תוך שימוש במערכות אלקטרוניות

הדברה ירוקה אלקטרונית נחשבת לאקולוגית בשל העובדה שאיננה עושה שימוש בחומרים רעילים כלל, ופועלת באמצעות שימוש במערכות של רמקולים אשר יוצרות רעשים בעוצמות גבוהות, הנמצאות מעבר לתחום השמיעה של בני אדם. רעשים אלו מופעלים בעוצמות אשר מפריעות למזיקים או למכרסמים וגורמים להם למצוקה פיזית אשר מאלצת אותם לעזוב את המקום.

הדברה אלקטרונית מיועדת עבור מכרסמים מהסוג של עכברים חולדות ולעתים גם עבור עטלפים. על אף שמערכת זו נחשבת כמערכת ירוקה וידידותית לסביבה יש לה חסרונות מובהקים בכל הנוגע לרמת התפקוד של הרמקולים. מכיוון שמערכות הרמקולים מותקנות בצורת טור, כל רמקול שנפגם יוצר תגובת שרשרת ומחבל בפעילות הכללית של המערכת כולה. חיסרון נוסף בא לידי ביטוי בהתקנת המערכות בשטחים נרחבים. במקרים מהסוג הזה עתידים להיווצר שטחים "מתים" אליהם לא מגיעות העוצמות הרצויות של הרעשים.

שימוש בחומרי הרחקה טבעיים מן הצומח

חומרי הרחקה טבעיים אינם מכילים חומרים כימיים והסיכוי שהם יגרמו פגיעה כזו או אחרת הן בבני אדם או בחיות והן באיכות הסביבה, הוא נמוך ביותר. כל אדם יכול לבצע הדברה מהסוג הזה באופן עצמאי ללא סיוע במדביר מקצועי. אולם, חשוב מאד לשמור על רמה מקסימאלית של ניקיון בבית או בחצר הבית, תוך כדי הרחקה של שאריות מזון שעתידות למשוך מזיקים שונים.
 


מאמרים | קישורים | שת"פ